...

Wybór właściwego specjalisty, który pomoże Ci osiągnąć Twój cel, czy to w redukcji masy ciała, poprawie Twojego samopoczucia i wyników badań, czy w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, jest ogromnie ważny. Współpraca z dietetykiem zazwyczaj jest długofalowa, dlatego powinna to być osoba świadomie przez nas wybrana. Taka, która nie tylko cechuje się odpowiednim poziomem kompetencji i doświadczenia, ale także jej sposób pracy i traktowania pacjentów powinien nam odpowiadać. Jak znaleźć dobrego dietetyka? Jakimi czynnikami nie kierować się szukając specjalisty? 

 

Dlaczego warto szukać dobrego dietetyka? 

 

Coraz częściej przychodzą do mnie pacjenci, którzy, mówiąc wprost “nacięli się” na dietetyka, który reklamował się jako genialny specjalista z bogatym doświadczeniem i licznymi sukcesami. Po wykupieniu konsultacji okazywało się, że w tej cenie jest tylko jadłospis i w dodatku taki sam, jaki otrzymała koleżanka, która jest o 5 lat starsza i waży 15 kg więcej. Bywało też tak, że wesoły i uśmiechnięty człowiek z ekranu telefonu, sprawiający wrażenie znającego się na wszystkim, w rzeczywistości jest małomówną i niechętnie odpowiadającą na pytania osobą. I niestety nie ma pojęcia o danej chorobie oraz nie jest w stanie odpowiednio pomóc. 

Nieprzyjemne doświadczenia wpływają negatywnie na naszą motywację do walki o lepsze samopoczucie i poprawę jakości zdrowia. Warto już na starcie naszej drogi poszukać specjalisty odpowiedniego dla nas. 

 

Jakimi czynnikami NIE kierować się szukając dietetyka? 

 

 • Przy wyborze dietetyka nie kieruj się tylko reklamą na FB. Postaraj się zweryfikować informacje na temat jego kompetencji, doświadczenia i osiągnięć. 
 • Jeżeli z konsultacji wychodzisz z pokaźną listą suplementów to.. nie tędy droga 🙂 
 • Dietetyk, który każdemu pacjentowi (bez względu na problem i schorzenie) zaleca jeden konkretny schemat żywienia (np. wszystkim pacjentom proponuje dietę ketogeniczną) nie jest najlepszym wyborem. 
 • Jeśli dietetyk “karci Cię” za jednego zjedzonego loda i każe Ci od teraz trzymać już tylko “czystą michę” to wiedz, że najprawdopodobniej efekty, które osiągniesz podczas takiej współpracy nie będą z Tobą na długo. 
 • Jeżeli dietetyk nic Ci nie tłumaczy, niczego Cię nie uczy, a daje Ci jedynie kolejny jadłospis ze zmniejszoną ilością kcal, to zastanów się czy taka współpraca zaowocuje stałymi zmianami w Twoim sposobie żywienia. 
 • Pamiętaj, że trener personalny, a dietetyk to dwie różne profesje 🙂

 

Czym się kierować, aby zwiększyć szanse na znalezienie swojego idealnego specjalisty?

 

 • Pierwsza, moim zdaniem, najważniejsza rzecz – jeśli na coś chorujesz, sprawdź czy dietetyk, do którego chcesz się umówić specjalizuje się w tym schorzeniu. Jeśli nie ma takiej informacji u siebie w mediach społecznościowych, czy na stronie internetowej to zadzwoń do niego i zapytaj. 
 • Dietetyk powinien działać wedle zasad medycyny opartej o fakty oraz dowody naukowe i nie negować jej założeń. 
 • Kolejna istotna rzecz – zastanów się na czym dokładnie Ci zależy i jaką formę pomocy chcesz uzyskać. Zależy Ci jedynie na rozpisanym jadłospisie? Czy może bardziej potrzebujesz wsparcia psychodietetycznego i osoby, która pomoże Ci poprawić swoje relacje z jedzeniem bez narzucania konkretnych ilości i smaków? Wolisz stałą współpracę i dobry kontakt ze specjalistą? Czy może wystarczy Ci pojedyncza konsultacja i dalej chcesz pracować samodzielnie? 
 • Zanim zdecydujesz się na dłuższą współpracę – umów się z nim na rozmowę, konsultację, poznaj go. Postaraj się ocenić jego sposób bycia, traktowania pacjentów. Czy wydaje się być zaangażowany w Twój przypadek, czy traktuje pacjentów “taśmowo”. 
 • Postaraj się zasięgnąć opinii o tym specjaliście, wśród znajomych, na grupach i forach internetowych. Jednak pytaj wprost, o interesujące Cię kwestie. Pamiętaj, że każdy jest inny, ma inne potrzeby, a dietetyk też jest człowiekiem i może mieć gorszy dzień. Jednak, jeżeli kilkukrotnie słyszysz opinię, która powoduje Twoją niechęć do nawiązania współpracy z daną osobą – odpuść.

 

Pamiętaj, że nie ma idealnego specjalisty dla wszystkich. Każdy z nas jest inny i nawet jeżeli problemy zdrowotne dwóch osób są podobne to z pewnością potrzebują oni indywidualnego podejścia i pomocy.

 

Jeżeli chcesz nauczyć się jak prawidłowo się odżywiać, jak nauczyć się świadomie jeść to co lubisz, poprawić jakość swojego zdrowia i życia oraz zadbać o swoich najbliższych zapraszam Cię na 45 minutową konsultację wstępną. Podczas tej rozmowy przeanalizuję Twoją sytuację zdrowotną, zobaczę jakie kroki trzeba podjąć, abyś mogła osiągnąć swój cel oraz sprawdzę czy i jak mogę Ci w tym pomóc. Aby wybrać dogodny dla siebie termin rozmowy, skorzystaj z kalendarza >>KLIK<<

 

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.